Kilka zasad zdrowej kuchni

Wiosna to dobry czas na zmianę nawyków żywieniowych. Najlepiej wprowadzać kolejno małe zmiany, zbyt radykalne mogą nas co najwyżej zniechęcić do zdrowego odżywiania. Postaw na różnorodność i sezonowość, gotuj w domu i rób zakupy świadomie. Oto kilka zasad, które pomogą Ci wprowadzić w życie zdrowe zasady:

  1. Kupuj proste, nieprzetworzone produkty, nie koniecznie ekologiczne, z jak najkrótszą listą składników. Postaw na kaszę, strączki, warzywa i owoce, to nieskończone możliwości przygotowywania zdrowych i smacznych posiłków.
  2. Stawiaj na sezonowe owoce i warzywa, szukaj ich w małym, osiedlowym bazarku. Ich wygląd może nie jest doskonały, ale są o wiele zdrowsze niż woskowane jabłka czy inne owoce z supermarketu. Warto kupować lokalnie w sprawdzonych miejscach.
  3. Odstaw cukier. Możesz słodzić daktylami i miodem, ksylitolem, stewią, a nawet bananami. Cukier to główna przyczyna chorób zębów, dziąseł i nadwagi. Powoduje nagłe skoki insuliny, co nie jest korzystne dla zdrowia. Pozbawia nas energii i obniża zdolność koncentracji, lepiej wyeliminować go na stałe.
  4. Używaj tłuszczów roślinnych, szczególnie oleju kokosowego i oliwy z oliwek. Dobra oliwa powinna być mętna, świetnie nadaje się do sałatek, bagietki czy warzyw. Wypróbuj też inne oleje tłoczone na zimno, im. lniany, z orzechów włoskich, rzepakowy, z pestek winogron i wybierz swój ulubiony.
  5. Znajdź piekarnię z dobrym chlebem na zakwasie. Taki chleb wytrzyma nawet tydzień i nie pleśnieje. Do tego jest pyszny, zdrowy i syci na długo.
  6. Hoduj świeże zioła w kuchni i używaj naturalnych przypraw, bez glutaminianu sodu i innych ulepszaczy. Używam sporo kurkumy, kolendry, tymianku i cynamonu.
  7. Nie marnuj jedzenia, kupuj tyle ile potrzebujesz. Owoce i warzywa lepiej kupować często w mniejszych ilościach. Suche produkty można mieć w zapasie.
  8. Postaw na różnorodność, jednego dnia kasza gryczana, drugiego jaglana, innego owsiana, itd. Podobnie z warzywami- buraki, brokuły, brukselka, macherka, pietruszka, pasternak, rzepa, itd. Jest w czym wybierać:)

Powodzenia!