Krótka historia masażu

Masaż znany jest od tysięcy lat, wywodzi się z Chin i Indii, gdzie był stosowany głównie ze względów leczniczych. Masaż polega na oddziaływaniu na tkanki organizmu przy użyciu bodźców mechanicznych. Jest stosowany jest w leczeniu schorzeń ortopedycznych, ginekologicznych, neurologicznych, pediatrycznych a także chorób wewnętrznych. Można stosować go także profilaktycznie.

Szkołę masażu klasycznego stworzył holenderski lekarz Johan Mezder, który jest uznawany za twórcę tzw. masażu naukowego. Opracował system metod masażu, a także wskazań przeciwwskazań do masażu opartych na doświadczeniu i własnych badaniach. Jego klasyfikacja obowiązuje do dzisiaj.

W Polsce największe zainteresowanie masażem rozpoczęło się w XIX wieku. Szwedzcy lekarze stworzyli w tym czasie nową metodę terapeutyczną zwaną gimnastyką szwedzką, w której masaż był bardzo istotnym elementem. Gimnastykę szwedzką zalecano jako lekarstwo na wiele dolegliwości, a także profilaktycznie. W okresie międzywojennym masaż stanowił dość popularną metodę leczenia, zwłaszcza w zakładach i gabinetach rehabilitacji. Wielu lekarzy nie tylko zalecało tę metodę leczenia, ale na podstawie własnej praktyki i obserwacji doskonaliło ją i opracowywało jej modyfikacje. Z czasem rozwój innych metod leczenia i leków farmakologicznych zaczął wypierać naturalne metody leczenia. Przez kilkadziesiąt lat lekarze chętniej zalecali chemiczne leki zamiast leczenia w uzdrowiskach, masaży i gimnastyki.

W dzisiejszych czasach wiele osób szuka naturalnych metod poprawy zdrowia, zaliczają się do tego masaże. Mogą okazać się świetnym lekarstwem na bóle mięśni, migreny, problemy z trawieniem, masaż leczniczy regeneruje i poprawia ukrwienie wszystkich narządów wewnętrznych. W licznych badaniach naukowych udowodniono korzystny wpływ masażu na zdrowie. Poprzez odziaływanie na tkankę skórną można wpłynąć nie tylko mięśnie i stawy, ale też narządy wewnętrzne, układ nerwowy, układ oddechowy, układ krążeniowy i inne. Jego działanie może być miejscowe lub ogólne, zależy od masowanej okolicy i stosowanych technik.